16 i 17 grudnia 2019r. w naszej szkole były

DNIAMI MATEMATYKI

Zgodnie z uchwałą Senatu RP

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki" - głosi uchwała.

chcieliśmy uczcić ten rok przez organizację zabawy z matematyką w tle w formie turnieju klas pod hasłem „MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE”

Organizatorami przedsięwzięcia byli wszyscy nauczyciele matematyki Szkoły Podstawowej nr 47 we Wrocławiu , zapewniając pomoce dydaktyczne i rekwizyty niezbędne do przeprowadzenia konkursu.

Dla klas 2-6 turniej obejmował 7 konkurencji matematycznych, nad ich poprawnym przebiegiem czuwało jury w składzie Elżbieta Wąsowska – pomysłodawca i prowadząca turniej, Elżbieta Śledziona, Alicja Dąbrowska, Izabela Orzepowska, Iwona Grosicka,  Magdalena Tomońska. /gościnnie M.Krzak/

• Tabliczka mnożenia
  • Krzyżówka matematyczna
  • Matematyka po angielsku
  • Liczarz / Ile to waży ? / Jaką pojemność ma to naczynie?/odczytywanie danych z wykresów
  • Tangram
  • Zagadka matematyczna
  • Makijaż matematyczny

Uczniowie klas pierwszych zmagali się z zadaniami w Adwentowym Konkursie Matematycznym. Przez 20 dni rozwiązywali zadania o tematyce świątecznej. Wielu uczniów wytrwało do końca i rozwiązało wszystkie zadania.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodki poczęstunek, natomiast zwycięskie klasy dyplomy i nagrody rzeczowe – układanki matematyczne ?

Wśród klas czwartych najlepsza okazała się klasa 4a , w piątych po dogrywce wygrała 5c, wśród szóstych zwyciężyła klasa 6c.

Do zabawy zaprosiliśmy wszystkich nauczycieli uczących w szkole, tak aby pokazać uczniom, że matematyka jest rzeczywiście wszędzie, że posługujemy się nią opisując świat, nie uciekniemy od niej nawet w muzyce, plastyce czy na języku polskim.

Pani Justyna Sekuła na lekcjach języka polskiego we wszystkich klasach szóstych zrealizowała temat  "Licz na liczebnik".

Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie wiadomości o tym , co nazywa liczebnik, na jakie odpowiada pytania oraz przez co się odmienia. Poznali również rodzaje liczebnika - główny, porządkowy, ułamkowy, nieokreślony i zbiorowy oraz dowiedzieli się, w jakich sytuacjach językowych są one używane.
Odmieniali liczebniki przez przypadki, liczby i rodzaje, uzupełniali odpowiednimi liczebnikami przepisy kulinarne oraz tworzyli "matematyczne związki frazeologiczne", czyli takie, w których występuje jakaś liczba (pleść trzy po trzy, być w siódmym niebie, w cztery oczy, itp).

Na lekcji historii p.Małgorzata Grabowska-Drukier  zrealizowała temat „Liczby to daty a daty to wydarzenia”. Zabawa polegała na ułożeniu rymowanki do dat historycznych.

Fotorelację przygotowała p.Magdalena Tomońska

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do zabawy

Elżbieta Wąsowska