Szanowni Państwo,

W załączeniu przesyłamy broszurę informacyjną na temat choroby jaką jest depresja.

Wyniki badań "Negatywne doświadczenia młodzieży w trakcie pandemii" prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (2020) wskazują, że:  Prawie co trzeci respondent (30,8%) uznał, że w badanym okresie jego samopoczucie pogorszyło się, co piąty (18%) stwierdził, że poprawiło się, a prawie połowa badanych (47,6%) nie zauważyła w tym czasie zmiany. Z kolei różne badania mówią o rozpowszechnieniu depresji wśród dzieci w granicach 0,4 - 2,5%, a u młodzieży 0,4 do 8,3% (Wolańczyk i Komender, 2005 za: Ambroziak, Jerzak, Zając, 2016). Dlatego tym ważniejsza wydaje się uważność na zmiany zachowania obserwowane u dzieci, czy mamy do czynienia z po prostu zmianą nastroju czy już zaburzeniami nastroju.

Proszę pamiętać, że depresja jest chorobą i wymaga leczenia. Depresja może mieć różny przebieg (ponieważ każdy z nas jest inny) ale również różne natężenie (łagodne, umiarkowane, ciężkie). A nasze obawy o zdrowie psychiczne dziecka warto konsultować ze specjalistami.

Jeżeli podejrzewacie Państwo u swojego dziecka depresję skontaktujcie się z psychiatrą dziecięcym a następnie warto umówić się na konsultacje z psychoterapeutą dzieci i młodzieży.
Pamiętajcie, że psycholog/pedagog szkolny może pokierować Was do odpowiednich specjalistów ale nie posiada uprawnień do diagnozy bądź oddziaływań psychoterapeutycznych na terenie szkoły.

Dodatkowo jeśli dziecko choruje na depresję  istotnym elementem może być wizyta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która przygotuje wskazówki do pracy na terenie szkoły, jak i w domu oraz wskaże formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Ważne telefony antydepresyjne świadczące pomoc: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Hydropolis rozpoczyna projekt #HYDROeduwsparcie.
Eksperci z wrocławskiego centrum będą w trybie online wspierać najmłodszych w nauce :).

Spotkania są bezpłatne ale wymagają wcześniejszych zapisów. Wystarczy wypełnić formularz na stronie :
+ napisać jakiego zagadnienia ma dotyczyć spotkanie i umówić się na dogodną godzinę.
Dyżury są dostępne w godzinie 8:00-18:00 od poniedziałku do piątku :)

Szanowni Państwo,

W załączeniu znajdą Państwo placówki udzielające wsparcia psychiatrycznego dzieciom i młodzieży.

Szanowni Państwo,

do końca grudnia prowadzony jest dyżur przez psychologa oraz terapeutę uzależnień
w ramach Cyberporadni dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia związanego
z cyberbezpieczeństwem i cyberuzależnień.

Szanowni Państwo,

Informujemy, iż we  Wrocławskim Centrum Zdrowia SPZOZ działa Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej
dla Dzieci i Młodzieży.

Ośrodek oferuje:

• porady i diagnozy psychologiczne
  • psychoterapię indywidualną i grupową
  • wsparcie psychospołeczne
  • wizyty domowe lub środowiskowe
  • doradcze konsultacje i warsztaty w szkołach i przedszkolach i innych podmiotach pracujących na rzecz dzieci
  • warsztaty dla rodziców.

ŚWIADCZENIA OFEROWANE W RAMACH OŚRODKA W CAŁOŚCI FINANSOWANE SĄ PRZEZ NFZ.

Ulotka: